Otázky a odpovědi

Proč si čistit zuby ?

     Každý člověk by měl vědět, že zánět dásní je vlastně počáteční stádium parodontitidy a s ní už nejsou žádné žerty. Je to onemocnění chronické, které ničí závěsný aparát zubů, vede nejen k ztrátě jednotlivých zubů, ale většinou celého chrupu. Parodontitida pak už nepostihuje pouze dáseň, ale dochází k úbytku kosti zubních lůžek a poškození zubních kořenů. Zákeřnost chronického onemocnění spočívá v tom, že po dlouhou dobu probíhá bez výrazných potíží. Pacient si prostě ničeho nevšimne a k zubnímu lékaři přijde teprve tehdy, když již došlo k rozvoji zánětu.

ZÁKLADEM JE PRAVIDELNÁ HYGIENA

     Za zubní kazy i záněty dásní může především špatná hygiena. Většina lidí si čistí chrup jen krátce a jen málokdo používá dentální nit pravidelně. Protože o zuby nepečujeme dobře, nelze časem plak kartáčkem účinně odstranit. Výzkumy ukazují, že při pravidelném čištění dvakrát denně zůstává na chrupu viditelný plak více než dvěma třetinám dospělých. Bakterie, které se v něm množí, jsou hlavní příčinou vzniku kazů, zubního kamene, vyvolávají záněty a onemocnění dásní, nebo způsobují nepříjemný zápach z úst.

Příznaky:

  • zarudnutí a zduření dásní,

  • krvácení dásní při čištění zubů nebo konzumaci potravin,

  • obnažování zubních krčků, pachuť v ústech, zápach z úst,

  • často je to také bolestivost, viklavost zubů, změny jejich polohy nebo postavení.

 

Zdroj: Dentální trh, časopis pro zubní lékaře a techniky. Listopad 2006.

Je možné léčit parodontózu?

    V současné době se ví , že parodontitida není jen onemocnění závěsného aparátu zubů, ale jde o chronické infekční onemocnění celého organismu. Anaerobní bakterie, které nepotřebují ke svému životu kyslík, žijí v hloubce tkání a dostávají se krevním oběhem do celého těla. Tam mohou způsobit srdeční a cévní onemocnění, zvyšují riziko infarktu a zánětu srdečního svalu.

     Tato chronická infekce (v celé dutině ústní jde o velikost lidské dlaně) narušuje a snižuje obranyschopnost organismu. Anaerobní bakterie jsou producenti velmi jedovatých látek , které rozrušují živou tkáň. To co se děje kolem zubů, děje se i jinde… Proto je třeba zachytit již první příznaky paradentózy. Nejde jen o zuby, bez těch můžete klidně žít, ale jde i vaše srdce …

JE TEDY MOŽNÉ LÉČENÍ?

     Jednoznačně ano. Čím dříve začneme, tím lépe. Nelze již vrátit zpátky celkový rozvrat chrupu, viklající a putující zuby, ale léčba a zastavení procesu již dnes není problém. Důležité je důkladné odstranění bakteriálního nánosu (=biofilmu), který vzniká na kořeni zubu spolu s odolnými usazeninami na povrchu kořene. Jednou z možností je odstranění nánosů pomocí hloubkového ultrazvukového přístroje. Ošetření není bolestivé a lze ho také případně doplnit místním znecitlivěním.

    Ošetřením se obnoví hladký povrch kořene a vytvoří se možnost nového přichycení dásně na zub. Souběžně je nutné při léčbě dodržovat velmi pečlivý režim čištění, jak všech zubních plošek, tak především mezizubních prostorů. Parodontosa totiž postihuje především kostní septa mezi jednotlivými zuby a také prostory mezi kořeny stoliček. Tedy místa hůře dostupná a tedy často unikající pozornosti!! Neodkládejte léčbu, malé problémy se dobře hojí!!

Zdroj: www.top-dent.cz

 

Lze správnou hygienou ušetřit ?

    Pokud si chcete dopřát nadstandardní ošetření a materiály, bude vás to stát stovky, ale mnohdy i tisíce korun. Zdravotní pojišťovny totiž hradí jen základní ošetření. Někteří lékaři dokonce neuzavřeli smlouvu s žádnou zdravotní pojišťovnou. U nich pak platíte za všechno. Tedy nejen za zubní náhrady nebo plomby, ale i za prohlídky, anestezii, rentgeny, zkrátka každý zákrok. Takových lékařů se však regulační poplatky netýkají.

Teprve druhá návštěva je zdarma

     Poplatek třicet respektive devadesát korun se proto může zdát v porovnání s tím, kolik stojí služby stomatologa, zcela zanedbatelný. Máte-li zaplatit tři a půl tisíce korun za jednu korunku, je už téměř jedno, jestli lékaři dáte kupříkladu 3 450, nebo 3 480 korun. Nejlevnější variantou je proto především důkladná a pravidelná péče o chrup. Vyplatí se nelitovat jednou za rok třiceti korun za první kontrolní prohlídku. Tu druhou preventivní pak budete mít zdarma. Lékaři tak chtějí pacienty motivovat, aby do zubní ordinace chodili jednou za půl roku. Jen tak zachytí počínající parodontózu či kaz a „nedovolí“ mu způsobit v ústech větší problém.

Dentální hygienistka vás naučí čistit zuby

     Stejně tak může být výhodné navštěvovat pravidelně dentální hygienistku, i když nad tím někteří mávnou rukou: zbytečné vyhazovaní peněz. Naučí vás, jak o zuby správně pečovat, doporučí nebo i prodá vhodné zubní pasty, ústní vody, mezizubní kartáčky a zubní nitě. Umí odstranit zubní pigment a kámen nebo pomoci při léčbě citlivých zubů. Právě zubní kámen - ztvrdlý zubní plak - jde ruku v ruce s kazy a nemocí dásně, parodontózou.

Správnou péčí můžete ušetřit i tisíce korun

     Služby dentální hygienistky zdravotní pojišťovny nehradí, za jednotlivé návštěvy tak zaplatíte několik set či tisíc korun. Díky tomu můžete v budoucnu ušetřit i desítky tisíc korun za nové zuby - například v podobě korunek, můstků nebo implantátů. Návštěva dentální hygienistky by měla jen odstartovat dokonalou péči ve vaší koupelně. Jak říkají stomatologové, devadesát procent péče o zuby se odehrává právě tam, ordinace je poslední řešení.

Geny nejsou hlavním viníkem

     Za zkažené zuby si totiž mohou lidé především sami. V naprosté většině případů se totiž nelze vymlouvat na špatnou genetickou výbavu. Špatný chrup a parodontóza bývají známkou toho, že se o svá ústa špatně staráte. A jak to dělat správně? Základem je důkladné čištění alespoň dvakrát denně. Běžný kartáček by neměl být jediným nástrojem při péči o chrup. Doplňte ho kartáčkem pro mezizubní prostory a zubní nití.

     Kartáčky pro mezizubní prostory se prodávají v různých provedeních a velikostech. Ty levnější mají malé umělohmotné držátko. Poté, co je použijete - obvykle nevydrží déle než týden -se vyhodí. K těm dražším si koupíte kovový nástavec a na něm kartáčky vyměňujete. Velikost kartáčků musí vždy doporučit odborník na základě změření mezizubních prostor.

Převzato: idnes.cz, https://zdravi.idnes.cz/o-zuby-se-vyplati-pecovat-usetrite-hodne-penez-fl6-/zuby.asp?c=A071214_155131_zuby_bad, 14.12.2007.

Je péče zubní hygienistky hrazena zdravotní pojišťovnou ?

Není. Bohužel v současné době žádná ze zdravotních pojišťoven v ČR nehradí žádný z úkonů prováděných dentálními hygienistkami.